11 Грудня 2020
Українська бітумна черепиця, як приклад європейської якості

Як свідчить всезнаюча Вікіпедія, бітумна черепиця (її також називають «м'яка», «гнучка» черепиця) – це покрівельний матеріал, вироблений на основі скловолокна, з модифікованого бітуму і покритий кольоровою кам'яною посипкою (гранулятом). Бітумна черепиця належить до класу матеріалів, об'єднаних поняттям «м'яка покрівля» .

При цьому чомусь вважається, що краще імпортної покрівлі в Україні нічого не знайти. Це абсолютно не відповідає дійсності: в нашій країні існує унікальний у багатьох відношеннях завод, що випускає бітумну черепицю (м'яку покрівлю) європейського рівня.

Це – завод AQUAIZOL – виключно українське підприємство. Побудований завод в пострадянський час, за українські кошти і без залучення іноземних інвесторів, але за технічної підтримки італійських фахівців.

Підприємство випускає рулонні напрямляючі бітумно-полімерні покрівельні та гідроізоляційні матеріали, бітумну черепицю і нетканий геотекстиль для українського та закордонного ринків, використовуючи якісну сировину, сучасне високопродуктивне обладнання, а також передові технології провідних європейських і світових компаній.

Саме тому якість бітумної черепиці AQUAIZOL отримала своє підтвердження європейським сертифікатом СЄ, як продукція, що виготовлена і повністю відповідає EN 544.

Бітумна черепиця AQUAIZOL регулярно експортується в Індію і Молдову, вона доступна на всій території України, завдяки мережі регіональних представництв AQUAIZOL і дилерській мережі, що постійно розширюється.

Можна сміливо стверджувати, що черепиця AQUAIZOL – єдина в світі бітумна черепиця, розроблена спеціально для кліматичних умов України, і яка має справедливу українську ціну. Це – довговічний і надійний покрівельний матеріал, що має гарантійні терміни експлуатації на рівні найкращих бітумних черепиць світу.

Всі подробиці, що стосуються AQUAIZOL, технічні характеристики продукції, будь-яка детальна інформація за асортиментом, спеціальні пропозиції, повідомлення про акції та спеціальні пропозиції – все це є на офіційному сайті підприємства за посиланням: www.aquaizol.ua.

Одною з незаперечних переваг бітумної черепиці є її практично нульове водопоглинання, що виключає корозію і гниття. Крім того, великим плюсом бітумної черепиці є те, що її можна застосовувати для покрівель будь-якої складності, форми і конфігурації, аж до куполів і округлих дахів. З огляду на той факт, що гонти після укладання склеюються під своєю власною вагою, утворюється монолітний і довговічний покрівельний килим!

У загальному випадку, структуру бітумної черепиці можна представити таким чином:

М'яка покрівля має багатошарову структуру і основний компонент, з якого складається ця черепиця – бітум. Склополотно просочується бітумом, який попередньо модифікують або окислюють, для більшої міцності і довговічності матеріалу.

Добавки, які знаходяться в складі бітуму, забезпечують йому довгий термін служби, пружність, надійність, стійкість до тепла і впливу сонячних променів. Найчастіше використовують три види бітуму: оксидований, АПП і СБС.

Строго кажучи, бітум з АПП-обробкою рекомендується використовувати в регіонах з теплим кліматом, а бітум з СБС-обробкою – в більш холодній місцевості. Однак, в нашій країні, з огляду на досить м'який клімат, можна використовувати обидва види бітумів.

Повертаючись до структури бітумної черепиці (див. фото вище), додамо, що армована основа плитки зі скловолокна просочується і покривається з обох сторін полімерно-модифікованою бітумної масою. На нижню поверхню покрівельної плитки наноситься спеціальний СБС-модифікований бітумний самоклеючий шар, який полегшує укладання черепиці та допомагає якісно з'єднати листи між собою. До моменту свого застосування він захищений легкозйомною поліетиленовою плівкою.

Поверхню матеріалу зверху покривають керамізованою базальтової посипкою, що робить бітумну черепицю шорсткою, довговічною і перешкоджає ковзанню і лавиноподібному сходу снігу.

Що стосується колірного рішення м'якої покрівлі, то воно може бути двоколірним, а може містити в собі декілька відтінків, переходи, меланж. Примітно, що під дією природних факторів і впливу ультрафіолету, колір черепиці не змінюється і не вигоряє. Адже фарбування посипання для неї те саме, що кераміка – вона проводиться при температурі +900 градусів!

Крім того, необхідно підкреслити різноманітність кольорів у бітумної черепиці AQUAIZOL – їх більше 30. А у деяких імпортних виробників колірна лінійка ще ширша. І в жодного з покрівельних матеріалів немає такого розмаїття кольорів, як у гнучкої черепиці!

І це ще не все! Бітумну черепицю різних кольорів можна змішувати на покрівлі конкретного об'єкта для отримання унікального колірного рішення – все залежить від побажань замовника або дизайнерського проекту. Таких різнокольорових покрівель в Україні ще не дуже багато, але спостерігається чітка тенденція до збільшення їх кількості, оскільки, для наших вітчизняних замовників характерне прагнення до оригінальності і неповторності оформлення своїх будинків.

Далі, ми більш детально розглянемо бітум, який застосовується при виробництві м'якої покрівлі. Це основний компонент, який визначає її фізико-механічні властивості.

Отже, при виробництві бітумної черепиці різні виробники використовують різні види бітуму:

• оксидований;
• АПП;
• СБС-модифікований бітум.

Щоб розуміти відмінності, детально розглянемо кожен з них.

Бітум в чистому вигляді, який виходить при перегонці нафти має низьку теплостійкість (нижче + 50 ° С), тому для виробництва традиційних бітумних матеріалів застосовують оксидований бітум.

Поняття «оксидований бітум» означає результат процесу окислення нагрітого «чистого нафтового» бітуму, через який пропускається потік повітря. Цей процес окислення підвищує теплостійкість бітуму до прийнятного технологічного рівня. Однак, процес на цьому не закінчується, а продовжується вже на покрівлі.

Фактично, технологія окислення бітуму провокує процес його прискореного старіння. З плином часу, при зберіганні або експлуатації, під впливом сонячного світла і кисню з повітря, склад і властивості бітумів змінюються.

У них збільшується відносний вміст твердих і крихких складових і, відповідно, зменшується кількість маслянистих і смолистих фракцій, в зв'язку з чим підвищується крихкість і твердість. Бітум стає більш жорстким і розтріскується, навіть, при незначних деформаціях, після чого втрачає свої гідрофобні властивості.

Саме з цієї причини, вітчизняний виробник AQUAIZOL не займається випуском черепиці з оксидованого бітуму.

В підсумку, зрозуміло, що для отримання нафтових бітумів поліпшеної якості з необхідними експлуатаційними властивостями, необхідно застосування модифікованих бітумів з полімерними добавками. Тобто, потрібно отримати матеріал, позбавлений недоліків оксидованого бітуму.

Головною метою модифікування є отримання бітуму, який має наступні переваги:

• розширений інтервал пластичності;
• збільшена адгезія до металевих і дерев'яних поверхонь;
• підвищена стійкість до старіння;
• прийнятна механічна міцність;
• розширення робочого інтервалу температур;
• забезпечення екологічної безпеки.

Провідний вітчизняний виробник AQUAIZOL використовує для досягнення цієї мети АПП-модифікатор (атактичний поліпропілен).

Цей модифікатор істотно підвищує якість бітуму і його теплостійкість (не нижче + 115 °С).

Якщо розглянути продукцію заводу AQUAIZOL, то вказані властивості має черепиця на основі АПП-модифікатора з колекцій «Стандарт» та «Эталон».

Ось декілька прикладів бітумної черепиці з цих колекцій:


Акцент Віскі


Акцент Гірський каньон

Це надійний і довговічний матеріал, з яким можна впевнено працювати в спекотну літню погоду. Але ця бітумна черепиця не є такою ж пластичної і морозостійкою, як виготовлена з бітуму із застосуванням СБС-модифікатора.

Клімат в Україні – досить неоднорідний і мінливий, і в цих умовах, в силу періодичної зміни температурного режиму, покрівельна система піддається безперервній деформації, а оскільки вона складається з різних компонентів (дерево, метал, бітум), то кожен її елемент деформується по-різному.

У зв'язку з цим, потрібно враховувати, наскільки елементи покрівлі «розтягуються» і стискаються від високих, низьких температур і їх перепадів, від перепадів вологості, наскільки вони можуть повертатися до свого первісного стану, без втрати своїх експлуатаційних властивостей (тобто чи мають властивість зворотності).

Гнучка черепиця, особливо в поєднанні з дерев'яною кроквяною системою, – повинна мати властивість еластичності: тобто розтягуватися і стискатися під впливом наших кліматичних факторів. Саме цим умовам більше підходить СБС-модифікований бітум.

Трохи теорії: СБС-модифікатор (стирол-бутадієн-стирол), що додається в бітум – це штучний каучук, який надає бітуму гнучкість навіть при низьких температурах. СБС-модифікатор активно впливає на властивості бітуму, в тому числі, зменшує крихкість, збільшує еластичність, при цьому відносне подовження збільшується до сотні разів, а залишкове подовження зменшується і поліпшуються «втомні» властивості, а, отже, збільшується довговічність черепиці, термін її служби.

Висока еластичність СБС-бітумів забезпечує виробленій з нього черепиці високу опірність циклічним знакозмінним навантаженням. Такий бітум гарантує найвищу якість, довговічність і міцність гнучкої черепиці при будь-яких погодних умовах – взимку, в умовах спекотного літа, морозних частих перепадів температури через нульову позначку. Тому гарантійний термін цієї бітумної черепиці набагато більше ніж у АПП-модифікованої. Правда, і ціна такої черепиці – значно вище.

Виходить наступна картина:

• вона не тріскається і залишається еластичною при низьких температурах;
• гнучка черепиці з СБС-модифікованого бітуму – більш гнучка, міцна і стійка до надриву при розтягуванні («сповзанні»);
• має довший термін служби (в тому числі, за рахунок здатності витримувати постійні коливання температур);
• дозволяє здійснювати якісний монтаж покрівлі при негативних температурах;
• має кращі експлуатаційні характеристики в холодну пору року.

Саме на основі СБС-модифікованого бітуму виготовлена гнучка черепиця колекції AQUAIZOL «Престиж».

Кілька прикладів бітумної черепиці з цієї колекції:


Стиглий гранат


Маренго

На закінчення можна сказати, що: бітумна черепиця AQUAIZOL:

• найголовніше – має європейський сертифікат якості EN 544. Серійно вироблена бітумна черепиця реалізується в країнах Євросоюзу і країнах з кліматом, який передбачає високі вітрові, термічні і дощові навантаження (наприклад, в Індії);
• черепиця, яку поставляють за кордон, за своїми фізико-механічними параметрами повністю відповідає технічним характеристикам черепиці, що реалізується на внутрішньому українському ринку;
• у зв'язку з реалізацією черепиці на зовнішньому ринку, AQUAIZOL справив ряд технологічних і рецептурних змін, розділивши гарантійні (і, відповідно, потенційні) терміни експлуатації на три групи (25, 35 і 50 років);
• гнучка черепиця ТМ AQUAIZOL виготовлена з АПП– і СБС-модифікованого бітуму, пропонується в широкому асортименті колірних рішень. При цьому її вартість і гарантійний термін служби відрізняються в залежності від колекції:

«Стандарт» – просто, економічно, гарантійний термін служби 25 років.

«Еталон» – ккрасиво, надійно, індивідуально, гарантійний термін служби 35 років.

«Престиж» – довговічно, безпечно, гарантійний термін служби 50 років!

На закінчення особливо підкреслимо наступне: незважаючи на загальний занепад в економіці і несподівані додаткові ускладнення, викликані пандемією коронавірусу також, наперекір песимістам – в Україні є і успішно розвивається вітчизняне виробництво покрівельних матеріалів європейського рівня.

Симбіоз новітніх європейських технологій, кращої відбірної сировини і праця українських фахівців привели до створення сучасного конкурентоспроможного і якісного продукту: функціонального, простого у використанні і такого, що користується великим попитом на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Джерело: profidom.com.ua